mgr Urszula Dawgiałło
Prezeska Zarządu
Uniwersytet Warszawski
Założycielka firmy Aspendens Sp. z o.o. Od 2022 roku zdiagnozowana w spektrum autyzmu. Przez 26 lat żyła bez diagnozy, poszukując rozwiązań, które pozwoliłyby jej rozwijać się i „dotrzymać kroku” rówieśniczkom. Stworzyła markę Aspendens, żeby dzielić się wypracowanymi rozwiązaniami i poszukiwać nowych po to, żeby wesprzeć młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu.
W 2024 roku otworzyła gabinet terapeutyczny w Warszawie. Udziela wsparcia, koordynując Zespół specjalistów i specjalistek, który uwielbia za ich otwartość i uważność oraz niesamowicie ceni za ich profesjonalizm.
Zbiera społeczność na Facebooku i Instagramie, z którą dzieli się wiedzą, przemyśleniami i codziennością prowadzenia firmy. Współpracuje z wieloma instytucjami, które wspierają ją w niesieniu pomocy w firmie.
Specjalne zainteresowania to jeden najważniejszych aspektów jej życia. Od czasów nastoletnich uwielbia musicale, które nieraz ratują ją gdy opada z sił. Tańczy balet, gra na wiolonczeli w orkiestrze i bierze udział w warsztatach aktorskich. Uwielbia angażować się w wydarzenia artystyczne.
„Całe życie ciężko pracowałam, żeby znaleźć się w miejscu, w którym jestem dzisiaj. Diagnoza spektrum autyzmu przyniosła mi niesamowitą ulgę i wytłumaczyła, dlaczego muszę pracować ciężej niż rówieśnicy i rówieśniczki. Jednocześnie dała mi sygnał, żebym zadbała o siebie. Dziś łączę to, prowadząc mój ukochany biznes i realizując moje specjalne zainteresowania.”
mgr Paulina Bąk
Psycholożka
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność: psychologia kliniczna dziecka i rodziny)
Doświadczenie zdobywała między innymi w Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, mieszkaniu chronionym-treningowym, grupie terapeutycznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz Ośrodku Terapeutycznym dla Dzieci UW. Od kilku lat związana jest ze Stowarzyszeniem Innowacji Społecznych “Mary i Max”, które wspiera młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu.
Obecnie uczy się w Akademii Psychoterapii INTEREGO. Jest także doktorantką Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW, w której bada doświadczenia dorosłych osób w spektrum związane z udziałem w psychoterapii.
W Aspendens prowadzi konsultacje psychologiczne dla osób, które chcą lepiej radzić sobie ze stresem i emocjami, doświadczają trudności w relacjach, zmagają się z niską samooceną, spadkiem motywacji i poczuciem wyobcowania lub doświadczają stresu związanego ze zmianami życiowymi. Pomaga w rozwijaniu umiejętności samoregulacyjnych, asertywności i innych kompetencji przydatnych w budowaniu satysfakcjonującego życia i relacji.
“Staram się być taką psycholożką, do której sama chciałabym przyjść po pomoc. Do każdej osoby podchodzę z otwartością, dostosowując wsparcie do jej indywidualnych potrzeb. Istotne jest dla mnie nawiązanie bezpiecznej relacji, a także wzmacnianie sprawczości i podmiotowości klientów. Dążę do wydobywania zasobów i mocnych stron, przy jednoczesnym niebagatelizowaniu trudności. Przestrzegam zasad etyki zawodowej i korzystam z metod o naukowo potwierdzonej skuteczności”.
mgr Damian Makowski
Masażysta
Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Warszawie
Doświadczenie zdobywał w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Warszawie, gdzie poznawał techniki pracy masażysty oraz wiedzy niezbędnej do szeroko rozumianej pracy z ciałem. Kolejnym krokiem było dalsze kształcenie się na kursach oraz rozpoczęcie współpracy z centrum regeneracji Odpocznij na Starych Bielanach, w którym uczył się indywidualnego podejścia do swoich pacjentów i szkolił swoje umiejętności w prywatnej praktyce.
Przede wszystkim dąży do uwzględnienia charakteru, możliwości i potrzeb pacjenta, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Tym sposobem jest w stanie zaproponować uzupełniające działania z zakresu masażu.
W Aspendens prowadzi autorski masaż korzystający z technik masażu szwedzkiego, lomi lomi oraz kobido w celu zmniejszenia nadmiernych napięć i poprawieniu funkcji układu nerwowego. Swoim pacjentom stara się przekazać niezbędne informacje tak, aby po wyjściu z gabinetu byli w stanie samodzielnie pracować ze swoim ciałem i je na bieżąco regulować wspomagając tym samym proces całościowej zmiany.
“Zależy mi na tym, by swoimi działaniami pomagać i stanowić wsparcie dla całego zespołu specjalistów. Wierzę, że tylko w całościowy sposób traktując ciało i umysł jako jedno jesteśmy w stanie wprowadzić pozytywne zmiany w życiu każdej osoby przekraczającej nasz próg.”
mgr Filip Malenta
Psycholog w spektrum autyzmu
Instytut Psychologii UKSW
(specjalność psychologia zdrowia i niepełnosprawności)
Doświadczenie zdobywał najpierw w trakcie studiów w szkole przy Fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami, gdzie pomagał w prowadzeniu zajęć w klasie autystycznej, a potem pracując w charakterze nauczyciela wspomagającego w placówce stowarzyszenia “Sternik” oraz jako psycholog w terapeutycznym przedszkolu fundacji “Promitis”.
Jako że sam jest osobą w spektrum autyzmu, doskonale rozumie że codzienne życie osób autystycznych może wiązać się z problemami adaptacyjnymi, rozumieniem swoich emocji i komunikacją z otoczeniem. Jego porady są dawane z pozycji exina – “eksperta przez doświadczenie”, czyli kogoś kto sam doświadczył trudności związanych ze spektrum, dzięki czemu może radzić innym będącym w kryzysie.
W Aspendens udziela konsultacji osobom mającym problemy z adaptacją, rozumieniem swoich emocji, komunikacją z otoczeniem oraz nawiązywaniem trwałych relacji, a także znajdowaniem swoich mocnych stron.
“Do każdego ze swoich klientów podchodzę indywidualnie nie bazując na schematach znanych tylko z teorii oraz uprzednich doświadczeń. Praca psychologa nie jest wykonana gdy zakończy się konsultacja. O tym można powiedzieć dopiero gdy problem klienta zostanie zażegnany”.